Evenimente

Accesul la expozițiile și evenimentele Art Encounters este gratuit.

În ziua de 29 septembrie, accesul se face doar pe bază de invitație și este rezervat pentru profesioniștii din domeniu.

Programul mai poate suporta modificări.


Joi, 28 Septembrie

18:00
Vernisaj, Călin Dan - Autopsia lui G. Asinius Pollio
Galeria Calina

Vineri, 29 Septembrie

10:00 - 19:00
Expoziții deschise
Acces pe bază de invitație la Preview pentru profesioniștii din domeniul artei.

12:00
tranzit.ro/Iași. Nebojša MILIKIĆ - Repetiţie sau Re_punerea în Scenă a Politicilor Culturale ale Partidului Micii Burghezii
Prelegere - performance şi discuţie publică cu participarea Iniţiativei Partidului Micii Burghezii din Iaşi  (eveniment în limba engleză).
Galeria Calpe / Bastion Maria Theresia

14:00 - 15:00
Tur ghidat, Dincolo de frontiera concept
Cantina Colegiului Tehnic “Ion Mincu”

15:00 - 16:30
Conferință, East-West. Hybridization and The Legacy of Avantgardes
Mara Ambrožič, director artistic, NSK State; Gregor Muir, director al Colecțiilor, Artă Internațională, Tate Londra; Magda Radu, curator, Salonul de proiecte, București. Eveniment in limba engleză
Muzeul de Artă Timișoara

16:30 - 17:00
Darul, performance de Decebal Scriba
Muzeul de Artă Timișoara

18:00 - 18:30
Visual notes, performance de Alex Bodea
Halele TIMCO

23:59
Vector> Matei Bejenaru, Printre noi - un performance de noapte / Lecturi din poeziile lui V. Leac
Galeria Calpe / Bastion Maria Theresia

Sâmbătă, 30 Septembrie

10:00 - 11:00
Deschiderea Oficială Art Encounters 2017
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

11:00 - 12:30
Artist Talk, Artă și gunoi, de Dan Perjovschi
! Mutată din ziua de duminică, 1 octombrie, când va relua la Casa Artelor înregistrarea Artist Talk-ului
Mansarda/ UVT – Facultatea de Arte şi Design

12:30 - 13:30
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Casa ISHO

14:30 - 15:30
Tur ghidat, Spații Independente (CitiZenit, Sandwich, Simultan, Tranzit.ro/Iași, Vector)
Galeria Calpe / Bastion Maria Theresia

15:30 - 17:00
Conferință, What is actual and what is perennial in contemporary art nowadays
Riksa Afiaty, curator independent; Mélanie Bouteloup, Director, Bétonsalon, Paris; Mihnea Mircan, Curator independent Eveniment în limba engleză
Muzeul de Artă Timișoara

17:30 - 18:30
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Halele TIMCO

18:00 - 18:30
Kiss the frog, performance de Claudia Rădulescu
Halele TIMCO

21:00
Art Encounters 2017 Opening Party x launmomentdat
Include intrevențiile artistice temporare Gate expectations de Alex Baciu și Lines of Thought de  Lea Rasovszky. Intrarea se face pe bază de bilet.
Fabrica Elba

Duminică, 01 Octombrie

11:00 - 13:00
Picnic brunch. Le Déjeuner sur l'herbe
Uzina de Apă Urseni

11:30 - 12:00
To Cast a Shadow, performance de Raluca Croitoru
Uzina de Apă Urseni

13:30 - 14:30
Tur ghidat, Spații independente (Magma, Raft, pplus4/ Centrul de Introspecție Vizuală)
Casa Artelor/ Galeria Pygmalion

14:30 - 15:30
Înregistrarea Artist Talk-ului, Artă și gunoi, de Dan Perjovschi
Prezentarea live va avea loc sâmbătă, 30 septembrie, 11.00 - 12.30, la Mansarda/ UVT – Facultatea de Arte şi Design.
Casa Artelor/ Galeria Pygmalion

17:00 - 18:00
Deschidere Art Encounters Arad
Muzeul de Artă Arad

18:00 - 18:30
Vector> Matei Bejenaru, Printre noi - un performance de zi / Lecturi din poeziile lui V. Leac
Muzeul de Artă Arad

18:30 - 19:00
Program colateral - Închidere Media Art Festival
Cinema Arta

19:00 - 20:00
Program colateral - Concert Soare Staniol
Cinema Arta

20:00
Cocktail Art Encounters Arad
Cinema Arta

Luni, 02 Octombrie

11:00 - 19:00
Expoziții deschise (cu excepția Muzeului de Artă Timișoara și Muzeului de Artă Arad)

11:00 - 12:00
Tur ghidat Dincolo de frontiera concept
Cantina Colegiului Tehnic “Ion Mincu”

12:30 - 13:00
Tur ghidat, Spații independente (Lateral ArtSpace)
Benzinăria

13:30 - 14:00
Tur ghidat, Spații independente (B5)
Fabrica de Țigări

17:00 - 17:30
Tur ghidat, Spații independente (Balamuc)
Balamuc

18:00 - 20:00
Lansare House pARTy 1987-88 (Călin Dan / Dan Mihălțianu / Wanda Mihuleac / Andrei Oișteanu / Decebal Scriba / Nadina Scriba / Dan Stanciu / Teodor Graur / Iosif Kiraly ) VHS-PAL, Colour, Stereo, 48 min. Ediție de 100+11, care marchează aniversarea a 30 de ani de ‘house pARTy’
La Două Bufnițe

Marţi, 03 Octombrie

18:00 - 20:00
Proiecție, 3 filme de Irina Botea Bucan și întâlnire cu artista
AMBASADA

18:00
Vernisaj, Utopic - Suzana Fântânariu
Galeria Calpe / Bastion Maria Theresia

Miercuri, 04 Octombrie

18:30 - 20:00
Program de introducere în arta contemporană, Episodul I. De la figurativ la abstract
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Artă Timișoara

Vineri, 06 Octombrie

19:00 - 20:00
Artist Walk - Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare, cu artista Pusha Petrov
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

19:00 - 01:00
Noaptea Albă a Galeriilor
Toate expozițiile sunt deschise.

Sâmbătă, 07 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire I - Cuvintele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Artă Timișoara

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Halele TIMCO

19:00 - 21:00
Proiecție, Julien Prévieux, Patterns of Life, 15'30''
Eveniment cu ocazia Nuit Blanche 2017.
Institutul Cultural Francez

Duminică, 08 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire II. Formele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Artă Timișoara

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Luni, 09 Octombrie

18:00 - 20:00
Dublă lansare de carte, Catalog Art Encounters 2017 și Ghid de artă contemporană
La Două Bufnițe

Marţi, 10 Octombrie

18:00 - 20:00
Proiecție și artist-talk, Boris Mitić, In Praise of Nothing [Elogiul nimicului], 78 min. și Q&A 30 min.
Eveniment în limba engleză.
AMBASADA

Miercuri, 11 Octombrie

17:00 - 19:00
Workshop, Cum să filmezi Nimicul, cu artistul Boris Mitić
Eveniment în limba engleză.
Mansarda/ UVT – Facultatea de Arte şi Design

18:30 - 20:00
Program de introducere în arta contemporană, Episodul II. De la descriptiv la conceptual
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Vineri, 13 Octombrie

19:00 - 20:00
Artist Walk - Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare, cu artistul Boris Mitić
Eveniment în limba engleză.
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Sâmbătă, 14 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire I. Cuvintele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Dincolo de frontiera concept
Cantina Colegiului Tehnic “Ion Mincu”

14:30 - 15:30
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Artă Arad

16:00 - 18:00
Proiecție și artist-talk, Boris Mitić, In Praise of Nothing [Elogiul nimicului], 78 min. și Q&A 30 min.
Eveniment în limba engleză.
Cinema Arta

18:30 - 20:00
Proiecție Andrei Ujică, Out of the present, 96 min
Cinema Arta

Duminică, 15 Octombrie

10:30 - 11:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire II. Formele și arta
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Artă Timișoara

16:00 - 17:30
Proiecție Alexandra Gulea, Matei Copil Miner, România, Franța, 2013, 80 min., Color, și întâlnire cu artista
Cinema Arta

18:00 - 19:40
Proiecție, Igor & Ivan Buharov, Most of the Souls that Live Here [Aproape toate sufletele de-aici], 93 min.
Cinema Arta

Luni, 16 Octombrie

00:00 - 23:59
Toate expozițiile sunt închise

18:00 - 20:00
Platforma ArhivART, prezentare cărți de artist - 4m3 (Valentin Cernat, Mihai Șovăială), Autoportret (Alexey Grinja), Dictionary of Obscure Sorrows (Livia Fălcaru), Păstrează copia și nu uita originalul (Anna Grozavu)
La Două Bufnițe

Marţi, 17 Octombrie

18:00 - 20:00
Proiecție Dragoș Alexandrescu
AMBASADA

Miercuri, 18 Octombrie

18:30 - 20:00
Program de introducere în arta contemporană, Episodul III. De la static la dinamic
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Halele TIMCO

Vineri, 20 Octombrie

18:00
Vernisaj Colecție de carte bibliofilă (Poezii de Mihai Eminescu, Rodica Drăghincescu, Aurel Șorobetea)
Fundația Triade

19:00
Vernisaj, Puterea Liniei
Galeria Jecza

19:00 - 20:00
Artist Walk - Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare, cu artista Ana Adam
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Sâmbătă, 21 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire I - Cuvintele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Halele TIMCO

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Casa ISHO

Duminică, 22 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire II - Formele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Halele TIMCO

12:00 - 12:30
Tur ghidat, Spații independente (Balamuc)
Balamuc

Luni, 23 Octombrie

18:00 - 20:00
Lansare de carte, Himere Valahe, Autor - Aurel Șorobetea, Grafică - Ana Adam și Livia Coloji
Prezentarea proiectului Dialog text-imagine, realizat împreună cu studenții Facultății de Arte - secția Grafică
La Două Bufnițe

Marţi, 24 Octombrie

18:00 - 20:00
Artist Talk, Pusha Petrov
AMBASADA

Miercuri, 25 Octombrie

18:30 - 20:00
Program de introducere în arta contemporană, Episodul IV. De la concret la idee
Cantina Colegiului Tehnic “Ion Mincu”

Vineri, 27 Octombrie

19:00 - 20:00
Artist Walk - Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare, cu Livia Coloji, Răzvan Cornici, Ana Kun (Balamuc)
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Sâmbătă, 28 Octombrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire I - Cuvintele și arta
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Muzeul de Artă Timișoara

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Spații independente (CitiZenit, Sandwich, Simultan, Tranzit.ro/Iași, Vector)
Galeria Calpe / Bastion Maria Theresia

21:00
Vernisaj, lucrare în spațiul public, Pasaj de Aleksandra Stratimirovic
Pod Calea Șagului

Duminică, 29 Octombrie

10:30 - 12:30
Program familii, Arta ca punct de întâlnire II - Formele și arta
Muzeul de Artă Timișoara

11:00 - 11:30
Tur ghidat, Spații independente (Balamuc)
Balamuc

12:00 - 12:30
Tur ghidat, Spații independente (B5)
Fabrica de Țigări

Luni, 30 Octombrie

18:00 - 20:00
Lansare de carte, Pavilion Banat
La Două Bufnițe

Marţi, 31 Octombrie

06:00 - 20:00
Artist Talk, Michelle Lacombe
Eveniment în limba engleză.
AMBASADA

Miercuri, 01 Noiembrie

18:30 - 20:00
Program de introducere în arta contemporană, Episodul V. De la artist la observator
Necesită înscriere prealabilă pe site.
Casa ISHO

Vineri, 03 Noiembrie

19:00 - 20:00
Artist Walk - Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare, cu artista Michelle Lacombe
Eveniment în limba engleză.
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

Sâmbătă, 04 Noiembrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire I - Cuvintele și arta
Halele TIMCO

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Transport Public “Corneliu Miklosi”

16:30 - 17:00
Tur ghidat, Spații independente (Lateral ArtSpace)
Benzinăria

17:00 - 18:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Halele TIMCO

18:00 - 19:00
Mama lună - O fază finală, performance de Michelle Lacombe
Halele TIMCO

21:00
Closing Party Art Encounters 2017

Duminică, 05 Noiembrie

10:30 - 12:30
Program pentru familii, Arta ca punct de întâlnire II - Formele și arta
Halele TIMCO

11:00 - 12:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Muzeul de Artă Timișoara

16:00 - 17:00
Tur ghidat, Dincolo de frontiera concept
Cantina Colegiului Tehnic “Ion Mincu”

18:00 - 19:00
Tur ghidat, Viața - mod de întrebuințare
Casa ISHO




   
Fundaţia      
Echipă      
Parteneri      
Voluntari      
Presa      
Ediţia 2015      
Contact      
                    
   
Fundaţia      
Echipă      
Parteneri      
Voluntari      
Presa      
Ediţia 2015      
Contact